Hlavní strana
Hlavní strana
položek:0 cena:0,- Kč

JÍZDY SE SPŘEŽENÍM

Výživa saňových psů v praxi

Výživa saňových psů v praxi

Předem bych chtěl podotknout, že se zde nehodlám pouštět do vědeckých pojednání o výživě, jen bych se rád podělil o zkušenosti ze své dvacetileté závodní a chovatelské praxe.

 Za ty roky jsem prošel několika obdobími, v nichž jsem střídal způsoby krmení psů v závislosti na okamžitých možnostech a stupni mého poznání. Začínal jsem s masem z jatek a psím šrotem. Obojí bylo na svazarmovskou průkazku. Vzhledem k absolutní nepoživatelnosti a odpornému zápachu psího šrotu jsem nakonec krmil pouze masem. Na zahraničních závodech jsem se poprvé setkal s granulemi. Když mi kolegové zahraniční musheři vysvětlili, že v granulích už je úplně všechno, co má pes do sebe dostat, považoval jsem to za zázrak. Nicméně vzhledem k tehdejším finančním možnostem a jiným překážkám (např. devizový příslib) jsem si o krmení granulemi mohl nechat jenom zdát.
 
 Ke kvalitním granulím jsem se dostal až za řadu let. Krmil jsem výhradně granulemi a zpočátku jsem byl spokojen. Viděl jsem jen samé výhody. Snadná skladovatelnost, rychlá příprava a hlavně jsem nemusel přemýšlet o složení krmné dávky, protože to už za mne udělali jiní. V té době jsem jezdil limitní sprinty (max. 15 km) a tréninky byly denně maximálně půlhodinové. Na tuto zátěž stačilo pouze zhruba zdvojnásobit výrobcem doporučené krmné dávky a přidat trochu tuku (používal jsem vepřové sádlo). Nevýhody, které to přinášelo, jsem zpočátku nepovažoval za nevýhody, prostě jsem myslel, že je to normální. Z dnešního pohledu ale vidím jako hlavní problém to, že při dvojnásobných dávkách doplňovaných tukem měli psi stále řidší stolici (ne vyloženě průjem), někteří jedinci byli špatně vykrmitelní a stále byli hubenější než bych chtěl a v neposlední řadě se ty dvojnásobné dávky pěkně prodražily. Když jsem potom přešel k závodům na střední tratě, kde denní tréninkové dávky dosahují až tří hodin velmi intenzivní práce, nedalo se už granulemi nakrmit vůbec. Dalším zvyšováním dávek granulí jsem pouze zvyšoval množství trusu, které každý pes vyprodukoval, a zvyšováním množství tuku jsem zase dosahoval stále řidší stolice a přitom psi stále hubli. Při poradách s veterináři a výživáři se postupně u všech opakoval stejný scénář - zpočátku byli všichni připraveni mi poradit, ale jakmile jsem jim předestřel, jaké tréninkové objemy musí moji psi absolvovat, všichni dávali ruce pryč. Všichni ti odborníci si totiž představovali psa ve vysoké zátěži jako služebního psa při výcviku nebo loveckého psa na honu, přičemž se všichni shodli, že několikahodinový cval při tažení velké zátěže je mnohonásobně vyšší výkon, než běžný výkon služebního psa při výcviku. Nakonec jsem od každého z nich slyšel zhruba toto: "s krmením psů v takovéto zátěži nemáme zkušenosti, zkuste zjistit, jak krmí špičkoví zahraniční závodníci, přijďte se potom s námi o vaše zkušenosti podělit". V té době jsem měl domluvené krytí jedné ze svých fen u nejlepšího evropského mushera Rudiho Ropertze.  Během svého pobytu u Rudiho jsem se snažil vysledovat jak a čím krmí. Překvapilo mně, že asi 70% krmné dávky tvoří maso, asi 20% granule a asi 10% flakes-příkrmová směs tvořená kukuřičnými lupínky, extrudovanou rýží, dalšími extrudovanými obilninami a sušenou zeleninou a k tomu nějakou minerální směs. Na základě svých praktických i teoretických poznatků jsem dobře chápal použití flakesů jako zdroje uhlohydrátů a vlákniny, ale moc mi nešlo do hlavy proč ty granule. U nás běžný názor odborníků je, že kombinace masa a granulí je nevhodná, ale kdo jsem já, abych mohl poučovat jednoho ze tří nejlepších musherů světa.
 
 Takže jsem přestal vymýšlet vymyšlené a zkusil jsem to podobně. Průměrná krmná dávka v tréninkovém období, se časem ustálila asi takto - 0,75 kg masa (hovězí + drůbeži), 0,20 kg granulí (výkonovka Genesis) a 0,10 kg flakesů (FLAKES menue od BEWI DOGU).  Takto připravované krmivo bylo ale ještě potřeba doplnit o minerály a vitamíny. Po předchozích dobrých zkušenostech s přípravky na rehydrataci( Rehybiof, Aminosol) a kloubní výživou (Canvit Chondro) od firmy Biofaktory, jsem se na tuto firmu obrátil i s řešením tohoto problému. Po konzultacích a zkoušení se nejlépe osvědčil přípravek Nutri Mix pro psy při dávkování 25 g denně na psa. Nutri Mix obsahuje všechny minerály, vitamíny a stopové prvky v potřebném poměru, takže z tohoto pohledu představuje kompletní řešení.
 
 Přiznávám, že takovéto krmení je o něco pracnější a to jak při určování skladby krmné dávky, tak při každodenní přípravě krmení. Výhodou je mnohem větší stravitelnost, kdy oproti předchozímu krmení granulemi, produkují  mí psi asi polovinu trusu a ten je naprosto dokonalý. Najednou u mě přestali existovat nevykrmitelní psi, nebyl problém každého vykrmit podle svých představ i při mimořádné tréninkové zátěži. No a finanční náklady  jsou asi 60% oproti krmení granulemi.
 
  Výše popsaným způsobem krmím už asi 3 roky a za tu dobu jsem se naučil mírně vyvažovat poměr maso : příkrm : tuk podle tréninkového zatížení a teploty (větší zatížení = více masa a více tuku, větší mrazy = více tuku, období bez tréninku = více příkrmu atd.). Nyní už nemám o tomto způsobu krmení žádné pochybnosti, ale v začátcích mi řada chovatelů tvrdila, že nikdy nemohu doma připravované krmivo vyvážit tak kvalitně jak jsou vyvážené kompletní krmné směsi a možná by mně tenkrát i nalomili, pokud by mi byli schopni doporučit alespoň jednu kompletní směs, která by byla vyvážená tak, aby se s ní dali krmit psi ve vysoké zátěži.
  Granule mají jistě své nesporné výhody, ale pokud budu mít víc než tři psy, nebo pokud od nich budu chtít vysoké výkony, stále se mi vyplatí dát si tu práci se skládáním krmné dávky a každodenní přípravou krmiva i přesto, že nasypat granule do misky by bylo tak snadné.

24.07.2008
Pavel Pfeifer

VÝKUP OVČÍ VLNY

Vykupujeme potní ovčí vlnu.
Pro větší množství si sami dojedeme. Výhodné výkupní ceny.